Свет

Шолц: Mирот во Украина е можен во секое време

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека мирот во Украина е можен во секое време доколку рускиот претседател Владимир Путин ја прекине својата, како што наведе, „варварска“ кампања и ги повлече војниците.

„На пример, веднаш по избувнувањето на војната, Русија и Украина директно преговараа меѓу себе. Преговорите потоа пропаднаа затоа што Русија ги искористи само како изговор за истовремено да ги премести своите трупи на исток за голема офанзива“, рече германската канцеларка. истакна.

Како што тврди тој, токму тогаш на виделина излегле „масакрите“ во Буча и Ирпин – неверојатни злосторства против човековите права извршени од руските вооружени сили врз цивилното население, што ги лишило разговорите од секаква основа.

„Малку подоцна се разговараше за договорот за жито, со успех. За жал, Путин во одреден момент повторно го откажа“, додаде Солц.

Тој изјави дека имало разговори и за безбедноста во нуклеарната централа Запорожје и за размена на затвореници.

„Голем број земји, вклучително и Украина, во моментов разговараат на ниво на безбедносни советници за нешто што може да изгледа како нешто што може да доведе до мировен процес, но дозволете ми да бидам многу јасен: мирот е можен во секое време. Путин само треба да стави крај на неговата „варварска“ кампања и повлечете ги војниците“, истакна Шолц.

На почеток