Свет

Израел рано утринава нападна сириски град, 38 загинати

Израелци: Заложници не довикуваа на помош, мислевме дека е заседа, ги убивме

Во израелските напади врз сирискиот град Алепо рано утринава загинаа 38 лица, вклучително и пет членови на либанската милитантна група Хезболах, изјавија два безбедносни извори за Ројтерс. Претходно сириското Министерство за одбрана извести за нападите на Израел и милитантните групи врз северниот сириски град Алепо и „неколку цивили и војници загинаа“.

Израелските воздушни напади беа насочени кон неколку области околу Алепо околу 1:45 часот по локално време, се вели во соопштението на Министерството. Нападите се совпаднаа со нападите со беспилотни летала од градот Идлиб и западниот рурален Алепо, за кои Министерството рече дека биле извршени од „терористички организации“.

„Нападите резултираа со смрт и ранети голем број цивили и војници и предизвикаа материјална штета на јавен и приватен имот“, соопшти Министерството, но не го прецизираше точниот број на загинати, ниту дали жртвите се резултат на Напади на израелски или милитантни групи.

Израелската армија одби да ги коментира наводите за напади.

Според Ројтерс, од нападите на Хамас врз израелските цивили и војници во октомври минатата година, Израел ги ескалирал нападите врз, како што тврди, упоришта на милициите поддржани од Иран во Сирија. Ја погоди и воздушната одбрана на сириската армија и некои сириски сили.

Израел со години извршува слични напади во Сирија, каде што влијанието на Техеран се зголеми откако почна да го поддржува претседателот Башар ал Асад во граѓанската војна што започна во 2011 година.

На почеток