Свет

Ердоган ја загуби круната на непобедивост, доживеа изборен дебакл

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган на вчерашните локални избори го претрпе најголемиот изборен пораз.

Неговата партија ги загуби Истанбул, Анкара и Измир. Ердоган го призна поразот на локалните избори во Турција кои бележеа висока излезност од речиси Ердоган го призна својот пораз на локалните избори во Турција кои имаа висока излезност од 74 отсто. Екрем Имамоглу прогласи победа во Истанбул.

,,Од утре Турција ќе биде поинаква Турција. Драги мои истанбулци, денес ја отворивте вратата за нова иднина. Ја отворивте вратата за подемот на демократијата, еднаквоста и слободата, рече Имамоглу.

Победата ја објави и актуелниот градоначалник на Анкара Мансур Јаваш.

На почеток