Свет

Силен земјотрес ја погоди Турција

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала во Перу

Посилен земјотрес ја погоди Турција во 10:48 часот по локално време.

Иако според првите проценки земјотресот бил пет степени според Рихтеровата скала, подоцна било соопштено дека земјотресот бил со јачина од 4,8 степени.

Земјотресот е регистриран на 45 километри северозападно од Адијаман, на длабочина од 8 километри. Засега нема информации за штети или повредени.

Жителите велат дека земјотресот бил добро почувствуван.

„Ме разбуди“, „Навистина добро се тресеше“, „Траеше кратко, но беше интензивно“, наведуваат во коментарите на ЕМСЦ.

На почеток