Свет

Хрват во Тајван: Сè леташе околу нас, облакодерите беа како стапови на ветрот

(Видео) Последици од разорниот земјотрес во Јапонија

Утринава Тајван го погоди најсилниот земјотрес во последните 25 години, со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала, а Индекс го контактирал Хрват кој се наоѓал на 14 кат во хотел во главниот град Тајпеј на време на земјотресот. Иако земјотресот погоди област на 200 километри југоисточно од Тајпеј, Ивица Грегориќ од Запрешиќ ни кажува дека и таму силно се почувствувал.

„Почна во 7:55. Жена ми се тушираше, јас само што станував од кревет. Сè почна многу да се тресе, како лулашка. Фиоките се отвораат, чашите и шишињата летаат на сите страни, тушот шприцува на сите насоки.Не се ни обидовме да трчаме долу или да излеземе од собата, на 14-ти кат си, ништо не можеш“, вели Грегориќ.

„Од тогаш до сега доживеавме многу помали земјотреси, од 6,8 степени па надолу. Пред малку имаше земјотрес од 5,6. Малку се тресеше, луѓето застанаа на секунда. Сепак беше посилен од еден во Загреб. Луѓето овде навистина научија да живеат со него“, додава тој.

Тој вели дека луѓето во главниот град се вратиле во нормала и дека на пазарот, каде што бил во моментот на разговорот со нас, атмосферата е како ништо да не се случило. „Генерално, не се случи многу во Тајпеј, се урнаа само некои многу стари згради. Кога ќе почне земјотресот, сите имаат апликација, на сите им ѕвони телефонот, а потоа си одат на работа“, рече тој и ни испрати фотографии што штотуку ги направил. на пазарот.

Грегориќ ни кажува и дека пред десет години бил во Јапонија во време на земјотрес од 6,8 степени според Рихтеровата скала и дека кога резервирал хотел во Азија секогаш прашувал дали има заштита од земјотрес. Тој додава дека му се чини дека Тајванците се уште подобро подготвени. „Тајван има уште подобра заштита од земјотреси од Јапонија неодамна, бидејќи пред околу 25 години имаа десетици илјади мртви“, вели тој.

На почеток