Медиасет

Атланта лесно помина против најлошиот тим во лигата, Богдановиќ блиску до соборување на рекордот

(Видео) Богдановиќ влезе во историјата на СП

Атланта релативно лесно го совлада недостижниот Детроит со 121:113, а забележителна улога повторно имаше Богдан Богдановиќ.

Овојпат капитенот на Србија постигна само 10 поени (под сезонскиот просек од 17 поени) со четири асистенции и два скока.

Богдановиќ погоди само четири од 15 удари од поле, од кои две тројки од 10 обиди. Со една изгубена стигна до два блока и две украдени топки.

Ова беше прв меч на Богдановиќ по конфликтот со тренерот Квин Снејдер и се чини дека го оставија зад себе. Богдановиќ постигна 222 тројки сезонава, а само Тре Јанг (233) и Муки Блајлок (231) во една сезона повеќе во историјата на Хокс.

Детроит и понатаму е најлошиот тим во лигата со само 13 победи.

Џејлен Џонсон постигна 28 поени со 14 скока и 11 асистенции, што беше негов прв трипл-дабл сезонава.

„Секогаш е добро да се има можност да се игра во постсезоната. Ако сме деветти, десетти, шести, што и да е… Се надевам дека ќе продолжиме да напредуваме и дека ќе го поминеме тој мост кога ќе дојдеме до него“, рече Снајдер.

На почеток