Медиасет

Ѓоковиќ ја започна својата 420-та недела на врвот на АТП листата

Ѓоковиќ му одржа час по тенис на Карлос Алкараз

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на сите времиња, ја започна 420-та недела на врвот на АТП листата. Тој сега ја зголеми својата предност пред првиот вицешампион во историјата, Роџер Федерер, на 110 недели.

Но, овој понеделник не е само историски поради тоа, туку и поради фактот што Новак Ѓоковиќ сега и официјално стана најстариот број 1 во историјата.

Српскиот тенисер има 1.015 поени повеќе од второпласираниот Јаник Синер (9.725 наспроти 8.710), или 1.080 повеќе од Карлос Алкараз. Тоа значи дека Новак сега ќе биде под огромен притисок да ја задржи позицијата број еден во светот.

Имено, овие двајца тенисери подоцна ќе ги одмерат силите на Мастерсот во Мадрид, кој српскиот ас најверојатно ќе го пропушти и оваа сезона доколку не се случи некое изненадување, па сега ќе биде многу, многу важно тој да освои што повеќе бодови.

Тој брани само 90 поени од претходната година, па би можел да го подобри бодовното салдо за 910 поени. Но, Алкараз лани не се натпреваруваше, па во принцип, доколку Ѓоковиќ испадне во второто коло, а го освои турнирот, би го зазел првото место на планетата. Секако, тоа сценарио е тешко да се очекува, но познато е дека Ѓоковиќ дозволи најмногу изненадувања токму во Монте Карло (победите во кариерата на Ден Еванс, Лоренцо Музети и Алехандро Давидович Фокина).

Сето ова бара внимателност и ја прави оваа недела за Новак не само славеничка и неделата во која тој собори уште еден рекорд на Федерер за кој се сметаше дека е невозможно да се сруши. Новак за прв пат стана број еден на планетата на 24 години, а оттогаш помина повеќе од осум години на број 1. Сепак, тоа повеќе не му е приоритет.

„Прашање е кога Јаник Синер ќе стане прв на АТП листата. Светскиот број еден повеќе не ми е приоритет. Мојот приоритет е да бидам најдобар што можам на Ролан Гарос, Вимблдон и Олимписките игри“, изјави српскиот ас во.

На почеток