Свет

Русија продолжува да ја уништува украинска инфраструктура

Нападите на руските беспилотни летала во јужна Украина во текот на ноќта предизвикаа пожар во енергетска централа во областа на Днипро и ја оштетија клучната инфраструктура во областа Керсон, соопштија денеска украинските власти.

Украинците тврдат дека нивните сили собориле 16 од вкупно 17 беспилотни летала. Русија, исто така, истрела ракета со наведување воздух Kh-59, соопшти украинската војска преку апликацијата за пораки Телеграм. Остатоците од дронот предизвикаа пожар во неидентификувана електрана.

Службите за итни случаи го изгаснале пожарот, се вели во изјавата утринава на Серхиј Лисак, гувернер на областа на Днипро. Ниту војската ниту локалните власти не објавија жртви.

Вчера беше уништена голема електрана во близина на Киев
Нападот во текот на ноќта оштетил и клучен инфраструктурен објект и седум приватни станови во регионот Керсон, а нема извештаи за жртви, според гувернерот на регионот Керсон, Олександр Прокудин. Засега нема други детали за објектот или штетата.

Од крајот на март, Русија започна повеќекратни големи напади врз енергетската инфраструктура на Украина, предизвикувајќи значителна штета на електроенергетскиот систем на Украина и предизвикувајќи итни прекини на електричната енергија во некои региони.

Руски проектили и беспилотни летала уништија голема централа во близина на Киев и погодија електрани во неколку региони во четвртокот, влошувајќи го затегнатиот електроенергетски систем.

На почеток