Свет

Почнува судењето на Трамп

Трамп со предупредување доколку не се врати во Белата куќа:  националната економија целосно ќе пропадне

Во Окружниот суд на Менхетен во Њујорк денеска почнува судењето на поранешниот американски претседател Доналд Трамп и тоа ќе биде прво судење на американски претседател во историјата.

Доналд Трамп е обвинет за фалсификување деловни документи кога и платил на порно актерката Сторми Даниелс, преку својата адвокатка, 130.000 долари за таа да не зборува јавно за нивната наводна афера.

Трамп ги отфрли сите обвинувања и ги оцени како политички мотивирани, пишува Гласот на Америка.
Обвинението поднесено од обвинителот Алвин Брег го обвинува Трамп за фалсификување деловни документи во 34 точки и е прво кривично обвинение против американски претседател.

Обвинителството тврди дека Трамп со фалсификувањето на овие документи всушност сакал да го прикрие своето влијание врз изборната кампања во 2016 година, односно да ја намали штетата што би била предизвикана од обелоденувањето на наводните афери.

Според обвинителството, Трамп преку тогашниот адвокат Мајкл Коен и платил 130.000 долари на порно актерката Сторми Даниелс, чие вистинско име е Стефани Клифорд, за таа да не зборува јавно за нивната наводна афера.
Трамп ги покажал тие пари во деловните книги како трошоци за адвокат.

Адвокатите на Трамп рекле дека тој ги дал парите на Даниелс за да се поштеди себеси, неговата компанија и неговото семејство од јавниот срам, а не за да ја спаси својата кампања.

Обвинението беше покренато во март 2023 година, а почетокот на судењето беше закажан за 25 март годинава, но неколкупати беше одложувано бидејќи тимот на Трамп побара повеќе време за собирање дополнителна документација.

Процесот треба да започне денеска со избор на 12-члена порота, која ќе одлучи дали Трамп е виновен за обвиненијата, што, како што се оценува, ќе биде голем предизвик за судиите, адвокатите и поротниците, бидејќи се работи за висок профил. историски случај.

Бидејќи ја навредил ќерката на судијата, Трамп добил судски налог со кој му забранува јавно да зборува за учесниците во овој процес и нивните семејства.

Не е познато дали Трамп ќе присуствува на првото рочиште, но се очекува да се појави пред судот во Њујорк во процесот додека води кампања за претседателските избори во ноември.

Неговиот поранешен адвокат и некогашна десна рака, Мајкл Коен, треба да сведочи на судењето, а тој претходно призна дека имал шема да се исплати на Даниелс.

Сторми Даниелс, исто така, рече дека очекува да биде повикана да сведочи во ова судење.

Поранешниот претседател може да добие казна затвор до четири години за кривично дело фалсификување деловни документи.

За Трамп да биде прогласен за виновен, обвинителството мора да докаже дека не само што фалсификувал деловни документи, што би било прекршок, туку дека сакал да прикрие уште едно прекршување на законот, што е кривично дело.

Дури и ако Трамп биде прогласен за виновен и оди во затвор, тоа нема формално да го дисквалификува да се кандидира за претседател на 5 ноември, според Гласот на Америка.

На почеток