Свет

Блинкен во разговор со Камерон и Бербок за нападот на Иран врз Израел

Блинкен ги претстави клучните елементи на идниот мир во Газа

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен телефонски разговарал со британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон и со германската министерка за надворешни работи Анале Бербок за нападот на Иран врз Израел.

Тројцата официјални лица се согласија за „важноста да се осудат овие напади на најсилно можно и да се спречи понатамошна ескалација во регионот“, соопшти Стејт департментот.

Во разговорот, Блинкен ја потврди „железната посветеност на безбедноста на Израел“, како и дека САД ќе продолжат да прават сè за „да го заштитат својот народ“.

Иран во текот на ноќта меѓу саботата и неделата изврши напад врз Израел како одмазда за нападот на иранскиот конзулат во Дамаск на 1 април, за кој го обвини Израел.

На почеток