Македонија

Голема акција во „Идризиво“: Паднаа 17 полицајци, имале шема, овозможиле и бегство на затвореник

Голема акција со уапсени над 15 лица утрово имало во затворот „Идризово“, дознава „Скопје1“. Според првичните информации, најголемиот дел се сомничат дека реализирале испланирано бегство на затвореник.

Акцијата ја води Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција односно специјализираното одделение за гонење на лица со полициски овластувања и затворска полиција.

Полицајците имале организирана шема за лицето кое сега е во бегство. Дел од полицајците се уапсени и донесени во суд.

Детали не се откриваат, од ОЈО-ГОКК најавуваат повеќе информации во соопштение кое ќе го објавеле за кратко време.

На почеток