Свет

Израел не може сам да го победи Иран, ниту со помош на Америка

Аналитичарите: Израел го загуби имиџот во војната против отпорот

По историскиот напад на Иран со ракети и беспилотни летала врз Израел како одговор на нападот на Израел врз иранскиот конзулат, главното прашање е дали САД ќе се вклучат во војната. Иако Техеран одговори дека нема намера повторно да нападне, Израел веќе изјави дека ќе одговори.

Американските медиуми постојано пишуваа за стравувањата на Белата куќа дека израелската влада ќе се обиде да ги вовлече САД во војна против главниот непријател на Блискиот Исток. Самиот Израел никогаш официјално не поставил таква цел, но тоа е логично. Борбите во Газа покажаа дека израелската армија веќе шест месеци не може да го уништи релативно малиот Хамас, кој нема системи за противвоздушна одбрана и речиси без тешко оружје.

Израелската армија влезе во фаза кога однадвор се чини дека не е јасно која е целта во Газа. Очигледно, прекумерното гранатирање и туркањето на луѓето од Газа во хуманитарна катастрофа не е нешто што е одржливо за Израел на долг рок, без во одреден момент да заврши во некаква меѓународна изолација или барем под притисок на големите сили да ја прекине акцијата. Исто така, тоа е економски неодржливо за Израел.

Во такви услови, започнувањето војна од страна на Израел дури и против либанскиот Хезболах, а камоли Иран, во најмала рака би била контроверзна одлука. Израел сам не може да му нанесе воен пораз или каква било значајна штета на Иран, освен со употреба на нуклеарно оружје. Но, и тоа, со оглед на релативно малиот број боеви глави што ги има Израел, нема да му нанесе смртен удар на Иран, туку ќе го испрати Израел во меѓународна изолација.

Затоа, без американска поддршка, војната против Иран не само што е бесмислена за Израел, туку може да стане и катастрофална. Американските медиуми веќе објавија дека претседателот Бајден јасно ставил до знаење дека САД немаат намера да се приклучат на израелскиот одмазднички напад. И Вашингтон ја следи таа линија од почетокот на сегашната ескалација во Појасот Газа.

Не може да се каже дека тоа е затоа што на претседателот Бајден му се допаѓа Иран. Техеран е непријателски настроен кон Американците и згора на тоа, според западните медиуми, речиси е на работ да создаде нуклеарно оружје. Затоа, Вашингтон сигурно нема да има ништо против да му зададе разорен удар на Иран.

На почеток