Свет

По мајката на осомничениот за убиството на Данка, во обвинителството пристигнуваат нови сведоци

Светлана Драгијевиќ, мајката на осомничениот Дејан Драгијевиќ и сопругот на Радослав Драгијевиќ, кој е осомничен дека помогнал да се сокрие телото на девојчето, денеска беше сослушана за време на истрагата за убиството на двегодишното девојче Данка Илиќ, спроведена од Вишото јавно обвинителство во Заечар. Според информациите на порталот Нова.рс, денеска и утре ќе продолжи сослушувањето на сведоците.

Светлана, како најблиска роднина на осомничените, го искористила законското право да не сведочи во обвинителството.

По Светлана денеска во обвинителството беа сослушани уште двајца сведоци, а утре во обвинителството беа повикани повеќе сведоци.

,,Што се однесува до сведоците, тоа се пријатели, колеги, познаници, но и семејството на второосомничениот Срѓан Јанковиќ“, вели изворот на нашиот портал.

Да потсетиме дека тројца членови на семејството Драгијевиќ беа уапсени за убиство на двегодишно девојче, но помладиот брат на првоосомничениот Дејан, Далибор, почина во притвор од срцев удар неполни 48 часа по апсење.

Според признанието на Драгијевиќ дадено во обвинителството, девојчето го удриле со службен автомобил, го задавиле и го фрлиле на дива депонија на Старобањска, од каде по два дена Дејан заедно со нејзиниот татко (73) и сега починат брат (40), ја смениле локацијата, засега непозната локација.

На почеток