Свет

Драматично во Украина: Најмалку осум лица загинаа, а 18 се ранети во рускиот напад врз Чернигов

Најмалку осум лица загинаа, а 18 се ранети во рускиот напад утринава врз градот Чернихив во северна Украина, изјави градоначалникот Олександар Ломако.

Ломако напиша на Телеграм дека е во тек операција за пребарување и спасување, пренесе Укринформ.

Руските сили утринава истрелаа три ракети врз центарот на Чернихив во областа Чернихив во северна Украина.

На почеток