Свет

Шефот на дипломатијата на ЕУ: Треба да испратиме противракетни системи во Украина

Земјите на Европската унија треба да ги испратат своите противракетни системи за зајакнување на воздушната одбрана на Украина додека Русија ги напаѓа нејзините градови, изјави денеска шефот на европската дипломатија, предупредувајќи дека Европа не може да се потпира само на Вашингтон кога станува збор за помошта на Киев.

Повеќе од две години по почетокот на руската инвазија, Украина се соочува со недостиг на муниција, републиканците во американскиот Конгрес ја блокираат клучната воена помош, а ЕУ не успева да достави доволно муниција навреме.

„Имаме патриоти, имаме противракетни системи. Мораме да ги извадиме од нашите касарни, каде што се за секој случај, и да ги испратиме во Украина, каде беснее војната“, изјави шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, за новинарите во состанок на министрите за надворешни работи од земјите-членки на групата Г7 на островот Капри.

„Во спротивно, електроенергетскиот систем на Украина ќе биде уништен. И ниту една земја не може да се бори без струја во домовите, во фабриките, за интернетот, за сè“, додаде тој. Украинската воздушна одбрана е клучно прашање за министрите собрани во Италија, откако Германија вчера апелираше до Европската унија и НАТО да направат повеќе за да му помогнат на Киев.

„Сигурен сум дека ќе го направиме тоа, но мораме да го направиме тоа брзо“, рече Борел, додавајќи дека жали што „домашната политика“ во САД го одложува многу потребниот пакет помош од 60,84 милијарди долари за Украина.

„Не можеме да зависиме само од САД. Мораме да ја преземеме сопствената одговорност и да престанеме да велиме: „Само САД е доволен“, изјави тој.

На почеток