Свет

(Видео) Израел го нападна Иран: Одекна експлозии на аеродромот во Исфахан

Израел утрово го презеде нападот на територијата на Иран, рече неименуван американски службеник за Си -Ен -Ен, а првата снимка од нападот се појави на социјалните мрежи.

БиБиСи Персија има објавено неколку снимки што ги однеле жителите на иранската провинција Исфахан во текот на ноќта, каде, според иранските државни медиуми, се слушнале експлозии.

Во нападот во текот на ноќта во провинцијата Исфахан, инаку седиштето на големата воздушна база, голем комплекс на ракета и неколку нуклеарни локации не направиле штета, рече државниот висок командант на иранската армија Сијавош Михандоус.

Иранската државна телевизија објави дека над небото се забележани три дрона околу 12:30 часот и биле уништени откако ќе се активира системот за воздушна одбрана на Земјата.

Целта не е нуклеарна, според тврдењата на американскиот службеник.

Опсегот на цели не е прецизиран, но „нуклеарните и цивилите очигледно не беа во таа категорија“, другиот службеник, цитиран од американската телевизија Си -Ен -Ен.

Претходно, полуосновната новинска агенција Фарс објави дека во близина на меѓународниот аеродром во Исфахан слушнал „експлозии“.

На почеток