Свет

Израел ја известил Америка дека ќе му се одмазди на Иран

Израелска армија: Го уништивме командниот центар на Хамас во Газа

Израелските власти во четвртокот ги известиле Соединетите држави дека „во наредните денови ќе го нападнат Иран“ за нападите на Иран за време на изминатиот викенд во Израел. Според Си -Ен -Ен, американските власти ја објавија израелската страна дека не поддржува вакви активности.

„Ние не го поддржавме одговорот“, рече американскиот службеник и го пренесува Си -Ен -Ен.

Како што беше објавено претходно, Америка го покани Израел да не одговори на иранскиот напад од минатиот викенд.

„САД не даде зелено светло за одговорот на Израел“, рече американскиот службеник.

Си -Ен -Ен тогаш објави дека американскиот секретар Лојд Остин разговарал со израелскиот министер за одбрана на Јоав Галанта за „регионални закани и дестабилизирајќи ги акциите на Иран на Блискиот исток“. Повикот се случи пред Израел да изврши напад врз Иран. Во извештајот на Пентагон не се споменува дискусија за планот за напад на Израел.

Остин исто така разговараше за „важноста за зголемување и одржување на приливот на хуманитарна помош за цивилите на Газа, вклучително и нова рута од пристаништето во Ашдод во Израел“, рече тој.

На почеток