Свет

Русите велат дека нивниот моќен бомбадер паднал поради техничкиот проблеми, Украина тврди: „Тоа не е точно, ние го срушивме“

НАТО: Поддршката за Украина останува иста, без оглед на војната меѓу Израел и Хамас

Командантот на украинската воена авијација Николај Олеšук изјави дека Украина го срушила рускиот стратешки бомбардер со долг дострел ТУ-22м3.

„За прв пат, ракетата на Воздухопловните сили, во соработка со Министерството за одбрана на Украина, уништи стратешки бомбардер со долг дострел ТУ-22м3“, изјави Олешук и известува до агенцијата Унијан.

Претходно, руското Министерство за одбрана објави дека воениот авион, бомбардер Ту-22м3 се урнал во областа Красвардезк, во јужниот руски регион Ставропол.

Како што е наведено, уништувањето на авионите се случило како резултат на техничкиот неуспех, а пилотите биле катапултирани.

„Авионот се урна во округот Красвардес. Според прелиминарните извештаи, не била направена никаква штета на теренот, а пилотите биле катапултирани “, рече губернаторот Ставрополје Владимир Владимиров на Телеграма.

На почеток