Свет

Најмалку осум лица загинати во рускиот напад

Масовен ракетен напад врз Киев, се слушаат експлозии

Најмалку осум лица загинаа, а 29 се повредени во рускиот напад врз регионот Днипропетров, изјави украинската државна служба за итни случаи.

Во Днепер, биле убиени две лица, а 20 лица биле повредени, додека шест лица загинале во Синелник, меѓу кои и две деца, а шест лица се повредени, пренесува УКРИНФОРМ.

Шефот на воената администрација во Крив Рог, Олександр Вилкул рече дека ударот на инфраструктурата предизвикал пожар, пренесува Ројтерс.

На лице место се служби за итни случаи и во моментов нема детали за оштетување на инфраструктурата.

Претседателот на Украина Володимир, тој рече дека е во тек акција за спасување во Днепра по рускиот напад и дека се уништени неколку катови од станбената зграда.

„Секоја држава што ги обезбедува системи за воздушна одбрана, секој лидер што помага да ги убеди партнерите дека ПВО сега треба да бидат во складиштата, туку во градовите што се погодени од терористи, секој што ја поддржува нашата одбрана, тие се наши спасители“, наведе Зеленски.

Според него, Русија мора да сноси одговорност теророт.

„Светот може да гарантира, партнерите ги имаат потребните способности. Тоа беше докажано, особено во Блискиот исток Небо и треба да функционира на небото на Европа“, додаде тој.

На почеток