Свет

Зошто иранската провинција Исфахан беше нападната од Израел?

Централната иранска провинција Исфахан е дом на голем број важни воени објекти, вклучувајќи нуклеарни постројки, голема воздушна база и фабрики поврзани со иранското производство на беспилотни летала и друго воено производство. Покраината беше цел на напад извршен од Израел утрово, соопштија американски официјални лица.

Првичните извештаи на иранската новинска агенција Фарс се фокусираа на “три експлозии” слушнати во близина на Кајаварестан, во близина на аеродромот Исфахан и воздухопловната база Шекари, додека портпаролот На иранската вселенска агенција, Хосеин Далиријан рече дека” неколку “беспилотни летала се успешно соборени”.

Познатата фабрика за збогатување ураниум Натанз се наоѓа во оваа провинција, додека иранската фабрика за конверзија на ураниум се наоѓа во југоисточната област Зерденџан во Исфахан.

Исфахан е исто така дом на голема иранска воздушна база во која се наоѓа иранската застарена флота на Американски Ф-14 “Томкетс”, купена пред Исламската револуција во 1979 година. година. Некои првични шпекулации сугерираат дека радарскиот објект во базата можеби бил целта на нападот.

На почеток