Свет

Блинкен: САД не учествуваше во израелскиот напад

Блинкен со порака до Израел: мора да се земат предвид безбедносните и хуманитарните потреби на палестинските цивили

Американскиот државен секретар Антони Блинкен на денешната прес-конференција изјави дека САД не се вклучени во израелските офанзивни операции.

На прашањето дали Израел ги известил САД за нападот, Блинкен рече дека нема да коментира. „Нашиот фокус и фокусот на земјите од Г7 е деескалација на тензиите“, додаде тој.

На почеток