Свет

Висок воен командант: Иранскиот систем за противвоздушна одбрана пукаше кон сомнителен објект

„Иранските системи за противвоздушна одбрана пукаа врз сомнителен објект над централниот град Исфахан како одговор на наводниот израелски напад утринава“, изјави висок ирански воен командант, според Скај њуз. „Тоа не предизвика никаква штета или инцидент“, изјави генералот Сиаваш Михандост за иранската државна телевизија.

„Звукот што се слушна рано утринава денеска во Исфахан не беше експлозија, тоа беше нашата силна противвоздушна одбрана што пукаше кон сомнителен објект“, додаде тој.

Според иранските власти, во нападот биле вклучени војници кои пукале со противвоздушна одбрана на голема воздушна база и нуклеарна локација во близина на градот. Тоа доаѓа речиси една недела откако Техеран изврши напад со беспилотни летала и ракети врз Израел по ракетниот напад врз единицата за воздушна одбрана во јужна Сирија.

Израел вети дека ќе одговори на иранскиот напад без преседан овој викенд, оставајќи го регионот да се подготви за понатамошна ескалација по неколкумесечните борби во Газа. Сепак, израелската армија се уште не го коментира денешниот напад.

На почеток