Медиасет

Рафаел Надал по долго време се врати на теренот

(Видео) Надал се врати со победа

Поранешниот светски број еден беше поразен во третото коло на турнирот во Барселона од австралиецот Алекс де Минор.

“Кога станува збор за тоа, добро е да можете повторно да играте. Само една недела порано, не мислев дека е можно”, се сеќава Рафа на откажаното учеството во Монте Карло.

“Другата позитивна работа е што го завршив турнирот без да се повредам. Морав да внимавам многу за да се осигурам дека тоа нема да се случи, и успеав. “Штета што не можев да играм онака како што сакав за да имам шанса да победам.”

Надал се надева дека ќе учествува на мастерсот во Мадрид, каде што е регистриран, како и на турнирот во Рим и секако Ролан Гарос.

“Ќе видиме како ќе се одвива. Мојата цел сега е само да играм турнири. И тогаш сакам да можам навистина да ги играм. Не поради резултатите, туку да видам дали можам да се борам за успех, да можам да дадам се од себе на теренот. Сега морам да видам како моето тело ќе ги издржи следните напори. Сакам да играм така што секогаш ќе имам шанса да победам, а не како во вториот сет против де Минор.”, вели тој.

На почеток