Медиасет

Новак ја зголеми предноста на врвот на АТП листата

Ѓоковиќ му одржа час по тенис на Карлос Алкараз

Новак Ѓоковиќ нема да игра на Мастерсот во Мадрид оваа недела, но сепак е на врвот на АТП листата.

Новак ја започна 422-та недела на чело на тенискиот караван и со тоа ја зголеми предноста пред најблиските сопатници Јаник Синер и Карлос Алкараз кои во негово отсуство ќе бидат ѕвезди на турнирот во Мадрид.

Минатата недела Новак имаше 1.285 поени пред Синер, но сега разликата е уште поголема.

Новак загуби 45, а Синер 90 поени, па Ѓоковиќ сега има 1.330 поени предност.

Ѓоковиќ е на чело со 9.990 бодови, додека Синер е втор со 8.660.
Карлос Алкарас загуби 500 поени во однос на минатата недела и е трет со 8.145 поени.

Данил Медведев е четврти со 7.085 поени, Александар Зверев е петти со 5.425 поени.

Најмногу профитираше победникот на турнирот во Барселона, Норвежанецот Каспер Руд, кој е шести со 4.480 бодови.

Финалистот на Барселона, Гркот Стефанос Циципас, ја задржа седмата позиција со 4.030 бодови.

Во Топ 10 се и Андреј Рубљов (3.380), Хубет Хуркач (3.675) и Григор Димитров со 3.640 поени.

Што се однесува до српските тенисери, Ласло Џере забележа пад од 35. на 39. место и има 1.150 бодови.

За шест места падна и Душан Лајовиќ, од 59. на 65. место и има 846 бодови.

Зад него е Миомир Кечмановиќ, кој падна за шест места и има 830 бодови.

На почеток