Свет

Блинкен пристигнува во Кина: Проблемите меѓу Кина и САД се сериозни, вклучително и со ТикТок

Американскиот државен секретар Антони Блинкен денеска пристигнува во Шангај во време кога односите меѓу САД и Кина се на постабилна основа, но со низа нерешени прашања кои ја загрозуваат стабилноста на односите на глобалните ривали.

Блинкен ќе се сретне со бизнисмени пред да замине за Пекинг во петок на разговори со министерот за надворешни работи Ванг Ји и најверојатно средба со претседателот Кси Џинпинг.

Посетата на Блинкен е најновиот контакт на високо ниво меѓу двете нации кој, заедно со работните групи за прашања кои се движат од глобалната трговија до воените комуникации, ги ублажи јавните несогласувања кои ги спуштија односите на историски најниски нивоа на почетокот на минатата година.

Слабиот напредок во ограничувањето на кинеското производство на хемикалии што се користат за производство на фентанил е проблем и за Украина.

Но, Вашингтон и Пекинг постигнаа мал напредок во ограничувањето на кинеското производство на хемикалии што се користат за производство на фентанил, Тајван и понатаму е точка на удар, а тензиите се зголемуваат поради поддршката на Кина за Русија во војната во Украина.

Иако е малку веројатен значителен напредок за време на посетата, двете земји сакаат „отворени линии на комуникација за да се избегнат непријатните сценарија“, рече Алфред Ву, вонреден професор на Школата за јавна политика Ли Куан Ју во Сингапур.

Блинкен ќе побара од Кина да престане со опремување и снабдување на руската воена индустриска база.

Русија ја нападна Украина во февруари 2022 година, само неколку дена откако се согласи на „неограничено“ партнерство со Пекинг, и додека Кина се оддалечи од испораките на оружје, американските власти предупредуваат дека кинеските компании испраќаат технологија за двојна употреба која им помага на руските воени напори.

Без детали, висок функционер на Стејт департментот рече на брифингот со новинарите во петокот дека Вашингтон е подготвен да „преземе чекори“ против кинеските компании за кои верува дека им штетат на американската и европската безбедност.

Санкции против кинеската банка и прашањето на Тајван
Соединетите држави привремено разговараа за воведување санкции на кинеските банки поради поддршката на земјата за Русија, но официјални лица изјавија за Ројтерс дека сè уште немаат планови.

Вашингтон досега се воздржуваше од санкционирање на големите кинески банки – што долго време аналитичарите го сметаат за „нуклеарна“ опција – поради ефектите што може да ги има врз глобалната економија и врз односите меѓу САД и Кина.

Официјален претставник на кинеското Министерство за надворешни работи, цитиран од државната новинска агенција Ксинхуа во вторникот, рече дека односите „покажале тренд на запирање на падот и стабилизирање“ откако Бајден и Кси се сретнаа во Сан Франциско во ноември.

Но, официјалниот претставник ја критикуваше, како што ја нарекоа, „тврдоглавата стратегија на Америка за задржување на Кина и погрешните изјави и потези за мешање во внатрешните работи на Кина, нарушувајќи го имиџот на Кина и поткопувајќи ги интересите на Кина“.

Посетата доаѓа откако американскиот Конгрес викендов го усвои законот кој вклучува ново финансирање за Тајван и помалку од еден месец пред островот да го инаугурира новиот претседател Лаи Чинг-те, кој како и неговиот претходник го отфрли барањето на Кина за островот.

Висок функционер на Стејт департментот рече дека страните треба „да избегнуваат преземање провокативни дејствија кои би можеле да ги подигнат тензиите и да покажат воздржаност“ пред инаугурацијата.

„Тоа ќе биде нашата порака понатаму“, додаде официјалниот претставник.

Проблем е и TikTok
Напорите да се принуди кинескиот ByteDance да ја продаде својата апликација TikTok или да се соочи со забрана од САД, исто така, добиваат на сила во Конгресот, што е знак за зголемената подготвеност на Вашингтон да се соочи со Пекинг за економски прашања.

Блинкен се очекува да ги покрене прашањата за човековите права, вклучувајќи го и третманот на Кина кон муслиманите во западниот регион Ксинџијанг.

Други американски официјални лица неодамна се сретнаа или се јавија со кинески колеги како дел од пошироките напори на САД да ги одржат отворените линии на комуникација.

Министерката за финансии Џенет Јелен беше во Пекинг и во јужниот град Гуангжу претходно овој месец, а минатата недела министерот за одбрана Лојд Остин разговараше со својот кинески колега за прв пат по 18 месеци.

Советникот за национална безбедност на Бајден, Џејк Саливан, исто така одржува редовни разговори со Ванг.

На почеток