Свет

Јак земјотрес ја погоди Јапонија

Земјотрес со јачина од 5 степени денеска ја погоди јапонската префектура Ибараки, на островот Хоншо, соопшти Јапонската метеоролошка агенција.

Земјотресот се случил во 20:40 часот по локално време, на длабочина од 60 километри, соопшти Агенцијата, пренесе Кјодо.

Засега нема информации за евентуални жртви или материјална штета, а не е издадено ниту предупредување за цунами.

На почеток