Свет

Русите напредуваат: Тие го освоија најголемиот дел од Украина за речиси две години

Петмесечното чекање за американскиот Конгрес да одобри воена помош од 61 милијарда долари за Украина, веројатно предизвика трајна штета што ќе се чувствува на фронтот во наредните месеци.

Руските сили ја искористија „артилериската суша“ која драстично ги намали одбранбените капацитети на Украина од декември за да напредуваат на источниот фронт кај Авдијевка, со што го направија својот најголем напредок од првите месеци на војната. Напредокот на руските сили поттикна предупредувања од високи украински воени претставници за можна закана за снабдувачките линии и логистичките центри на исток, кои сега се опасно блиску до опсегот на огромната руска огнена моќ.

Лошата вест за напредокот доаѓа пред очекуваната руска офанзива на крајот на мај, која може да ги загрози украинските сили во источниот регион Доњецк и тешко остварените.

Русија фрли огромни ресурси на слабата украинска одбрана преку источните линии на фронтот, притискајќи кон три клучни точки: виталниот воен центар Покровск западно од Авдијевка и стратешките високоземни локации како што се Часив Јар во близина на Бахмут и Кураков на југоисток.

Дури во неделата врховниот воен командант на Украина, Олександр Сирскиј, го призна падот на голем број села за кои неговите потчинети со денови инсистираа дека сè уште се води борба. Ова потврди дека за нешто повеќе од два месеци, руските сили постигнале најголем и најбрз напредок од пробивот кај Северодонецк во јули 2022 година.

Неподготвеноста на Украина да ги признае овие загуби доведе до јавна критика од некои проукраински воени блогери и аналитичари. DeepStateMap, кој секојдневно ја ажурира ситуацијата на линијата на фронтот, покажа значителни загуби кај Авдијивка. Еден од основачите на групата, Руслан Микула, изјави за Си-Ен-Ен дека тие се изјасниле затоа што сметале дека воениот портпарол има шанса да ја потврди вистинската ситуација, но тој продолжува да дава лажни информации и тоа го поткопува нивниот кредибилитет.

Претседателот Володимир Зеленски завчера во своето обраќање побара „значително забрзување на снабдувањето од Запад со цел значително зајакнување на способностите на војниците. Тој рече дека на одбраната на Киев и е потребна сила, која мора да се докаже во правец на Покровск, заедно со другите опасни линии на фронтот на југ кај Кураков, но и на североисток кај Купјанск.

Понатамошното руско напредување кон Кураков на југоисточниот дел од таа линија на фронтот може да ги загрози успесите што ги постигна Украина за време на летната контраофанзива. На север, Русија редовно го бомбардира вториот по големина град во Украина, Харков, но исто така силно притиска по фронтот во близина на Купјанск за да ја врати територијата ослободена од Украина во молскавична контраофанзива кон крајот на летото 2022 година.

Претседателот Володимир Зеленски завчера во своето обраќање побара „значително забрзување на снабдувањето од Запад со цел значително зајакнување на способностите на војниците. Тој рече дека на одбраната на Киев и е потребна сила, која мора да се докаже во правец на Покровск, заедно со другите опасни линии на фронтот на југ кај Кураков, но и на североисток кај Купјанск.

Понатамошното руско напредување кон Кураков на југоисточниот дел од таа линија на фронтот може да ги загрози успесите што ги постигна Украина за време на летната контраофанзива. На север, Русија редовно го бомбардира вториот по големина град во Украина, Харков, но исто така силно притиска по фронтот во близина на Купјанск за да ја врати територијата ослободена од Украина во молскавична контраофанзива кон крајот на летото 2022 година.

На почеток