Свет

Зеленски: Господ го има украинското знаме на рамо

На православниот Велигден, украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика граѓаните да се обединат во молитва еден за друг и за војниците на линијата на фронтот, велејќи дека Бог кој го има „украинското знаме на неговото рамо“ ќе донесе живот победувајќи ја смртта.

„Се молиме еден за друг. Кога ќе се приближиме еден до друг, веќе не сме странци“, рекол Зеленски, облечен во традиционална везена украинска кошула и неговите стандардни панталони, во видео порака објавена на апликацијата за пораки Телеграм, пренесува Index.hr.

Стоејќи пред 1.000 години старата катедрала Света Софија во Киев, духовен и архитектонски споменик на верата во земјата, Зеленски рече дека Украина 802 дена се бори со Русија за победа. „И ние веруваме: Господ го има украинското знаме на неговото рамо. Значи, со таков сојузник животот дефинитивно ќе победи над смртта“.

Православните христијани, вклучително и Православната црква во Украина и Русија, овој викенд го слават Велигден, додека повеќето западни цркви го прославија високиот празник на 31 март. Во Москва, претседателот Владимир Путин присуствуваше на Велигденската богослужба предводена од поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил.

Зеленски, кој е Евреин, повика на молитва прво за сите војници, кои ќе го прослават Велигден во рововите, да се вратат живи дома и за земјата и луѓето чиј дух „не може да се скрши“ и кои сакаат да ја видат Украина слободна. Украинците само клечат во молитва“. И никогаш пред освојувачи и окупатори“, заклучи тој.

На почеток