Свет

Америка ја прекина испораката на бомби во Израел

Израелци: Заложници не довикуваа на помош, мислевме дека е заседа, ги убивме

Америка ја прекина испораката на бомби до Израел минатата недела поради загриженоста дека ќе продолжи со голема копнена операција во Рафах во јужниот дел на Газа, изјави висок претставник на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден. Пратката се состоела од 1.800 бомби со тежина од 907 килограми и 1.700 бомби со тежина од 226 килограми, изјави претставникот за CBS News.

Белата куќа со тоа испрати значајна порака. Официјалниот претставник рече дека Израел „целосно не одговорил“ на загриженоста на САД за хуманитарните потреби на цивилите во Рафах. Израел веднаш не ја коментираше оваа информација, јавува Би-Би-Си.

„Ставот на САД беше дека Израел не треба да започне голема копнена операција во Рафах, каде што повеќе од милион луѓе се засолниле и немаат каде да одат“, изјави претставник на администрацијата на Белата куќа.

„Ние сме ангажирани во дијалог со Израел во формат на Стратешката советодавна група за тоа како тие ќе ги задоволат хуманитарните потреби на цивилите во Рафах и како тие ќе дејствуваат поинаку против Хамас таму отколку на друго место во Газа“, додаде тој.

„Овие дискусии се во тек и не се целосно решени нашите грижи. Бидејќи се чинеше дека израелските лидери се блиску до точката да одлучат за таква операција, почнавме внимателно да ги разгледуваме предложените трансфери на одредени оружја во Израел што би можеле да се користат во Рафах. започна во април.

Како резултат на тој преглед, минатата недела паузиравме една пратка оружје, составена од 1.800 бомби. Ние сме особено фокусирани на крајната употреба на бомбите од 907 килограми и ефектот што тие би можеле да го имаат во густите урбани области, како што видовме во другите делови на Газа. Не донесовме конечна одлука како да продолжиме со оваа пратка“, рече функционерот.

САД, да потсетиме, се главниот западен сојузник на Израел. Досега му доставувале огромно количество оружје, кое Израел го користел, меѓу другото, за да ги нападне силите на Хамас во Газа како одговор на масакрот на цивили во Израел на 7 октомври, организиран и извршен од Хамас. Во Газа, заедно со бројните членови на Хамас, десетици илјади луѓе, главно жени и деца, беа убиени од израелските напади.

На почеток