Магазин

(Видео) Мешавина од аплаузи и свирежи во Рим по поразот на Ѓоковиќ

Ѓоковиќ го повреди зглобот на раката пред почетокот на АО

Новак Ѓоковиќ го доживеа еден од најболните порази во кариерата во третото коло на Рим од Алехандро Табило (6:2, 6:3), а по ова следуваше груба реакција на публиката.

Непочитувањето кон Ѓоковиќ не е нова работа, но ретко кој очекуваше вакво нешто да се случи во Рим.

Во земјата на која Ѓоковиќ особено и помогна во ерата на коронавирусот кога донираше милион евра за хуманитарни цели, Србинот го доживеа најболниот пораз на земјена подлога бидејќи никој претходно не го елиминираше за само 67 минути.

По излегувањето од теренот, публиката не покажа почит кон најдобриот тенисер на сите времиња, туку напротив, револтирана од неговата блескава игра, реши да – свирне.

Тоа не го правеа сите од трибините, но се слушаа и свирежи. Да потсетиме, на истиот стадион само два дена претходно доби шише во главата поради сплет на несреќни околности.

Публиката покажа дека не знае да цени големина, но и големо срце, а погледнете како реагираше Новак во таа ситуација.

На почеток