Свет

Блинкен пристигна во Киев

Блинкен ги претстави клучните елементи на идниот мир во Газа

Американскиот државен секретар Антони Блинкен пристигна во Киев, во првата посета на Украина од страна на висок американски функционер откако Конгресот го одобри долго одложуваниот пакет воена помош за земјата од 61 милијарда долари минатиот месец.

Претходно ненајавеното патување има за цел да ја покаже солидарноста на САД со Украина додека таа се бори со тешките руски бомбардирања на нејзината североисточна граница.

Блинкен, кој пристигна во Киев со воз рано наутро, се надева дека ќе „испрати силен смирувачки сигнал до Украинците кои се во многу тешко време“, рече американски функционер кој сакаше да остане анонимен за да ги информира новинарите за посетата на Блинкен.

„Секретарот дојде да разговара за тоа како нашата дополнителна помош ќе помогне да се зајакне нивната одбрана и да им се овозможи да преземат иницијатива на бојното поле“, рече претставникот.

Артилерија, ракети со долг дострел познати како ATACMS и систем за противвоздушна одбрана одобрена од претседателот Џо Бајден на 24 април веќе се делумно испратени до украинските сили, рече официјалниот претставник.

Блинкен ќе се обиде да ги увери украинските официјални лица, вклучително и претседателот Володимир Зеленски, за континуираната поддршка на САД и ќе одржи говор фокусиран на иднината на Украина, рече претставникот.

Со месеци руските сили полека напредуваат, главно во областа Доњецк на југ, благодарение на значителната предност во жива сила и муниција, пренесува Ројтерс.

Во понеделникот, американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан рече дека Вашингтон се обидува да го забрза „темпото на испорака на оружје“ за Украина за да ѝ помогне да ја сврти ситуацијата на бојното поле.

„Одложувањето ја стави Украина во дупка и ние се обидуваме да им помогнеме да се ископаат од таа дупка што е можно побрзо“, рече Саливан, додавајќи дека оваа недела ќе биде објавен нов пакет оружје.

Русија сега контролира околу 18 отсто од Украина и зајакнува по минатогодишната неуспешна контраофанзива на Киев.

Московските воени сили влегоа во Украина во петокот во близина на нејзиниот втор по големина град Харков, отворајќи нов, североисточен фронт во војната што се води претежно на истокот и југот речиси две години. Напредокот може да повлече дел од ослабените украински сили од исток, каде што Русија напредуваше.

„Тие (Русите) јасно фрлаат сè што имаат на исток“, рече американскиот претставник.

Тој додаде дека економските и политичките реформи што ги спроведува Киев ќе го отворат патот за таа земја да се приклучи на Европската унија и на крајот во НАТО.

Додека одбранбената алијанса предводена од САД веројатно нема да ја прими Украина наскоро, некои членки склучуваат билатерални безбедносни договори со Киев. Преговорите за американско-украинскиот договор се „во завршна фаза“ и ќе бидат завршени пред самитот на НАТО во јули во Вашингтон, изјави американски претставник.

Групата седум богати нации потпишаа заедничка декларација на самитот на НАТО во Вилнус минатиот јули, со која се обврзаа да воспостават „долгорочни безбедносни обврски и аранжмани“ со Украина за кои ќе се преговара билатерално.

Киев вели дека договорите треба да содржат важни и конкретни безбедносни обврски, но дека договорите на никаков начин нема да ја заменат неговата стратешка цел за приклучување кон НАТО.

На почеток