Свет

Над 30.000 Руси упаднаа во Харков

Борбите во Украина продолжија во североисточниот регион Харков, каде руската армија започна офанзива и зазеде десетици квадратни километри, додека Киев тврди дека ја зајакнал одбраната на областа. Руските сили ја преминаа границата во петокот и напаѓаат во правец на Липци и Вовчанск, два локалитети лоцирани на околу дваесет и педесет километри североисточно од Харков, вториот по големина град во Украина.

Украинската армија вчера призна дека руските сили напредуваат во офанзивата во североисточниот дел на регионот. Сепак, претседателот Володимир Зеленски во своето обраќање вечерта увери дека Киев врши „контра-напади“ и дека секторот е зајакнат. „Ја уништуваме пешадијата и опремата на окупаторот“, рече тој.

Според Зеленски, украинските власти забележале и „непријателски активности“, имено „диверзантски групи“ и „штрајкови“ во другите погранични региони Суми и Чернихив, во северна Украина.

На друго место, во неколку области изложени на „интензивен непријателски оган“ во правец на Краматорск и Покровск на истокот на земјата, „позициите на украинската армија беа изменети“ за да се „спасат животите на бранителите“, објави украинскиот Генералштаб, во изјава на Фејсбук вчера.

Во интервју за АФП, секретарот на Украинскиот совет за безбедност Олександр Литвиненко процени дека „повеќе од 30.000 руски војници го напаѓаат регионот Харков. Сепак, тој истакна и дека засега нема „закана“ за градот Харков, оддалечен околу триесетина километри од конфликтот, кој пред руската инвазија имаше речиси милион и пол жители.

Претходно во понеделникот, гувернерот на регионот, Олех Синјехубов, рече дека повеќе од 30 места биле погодени од руска артилерија и минофрлачки оган. Тој наведе и дека од таа област се евакуирани 5.762 цивили. Се планира да заминат уште околу 1.600 луѓе, и покрај „прилично комплицираната ситуација“, рече Сињехубов.

Украинските власти со недели предупредуваат дека Москва би можела да се обиде да ги нападне североисточните погранични региони на Украина, соочена со одложување на помошта од Западот и недостаток на војници. Во тој поглед, Соединетите Држави уверуваат дека ќе направат „се што е во нивна моќ“ за брзо снабдување на Украина со оружје, изјави во понеделникот Џејк Саливан, советник на американскиот претседател Џо Бајден.

Овој руски напредок доаѓа во моментот на ненадејното разрешување на рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, по две години конфликт во Украина без јасен исход.

„Ова е уште еден показател за очајната желба на Путин да ја продолжи својата агресивна војна против Украина, и покрај фактот што тоа е значително оптоварување за руската економија и нанесување големи жртви на руската војска“, коментира Ведант Пател, портпарол на Стејт департментот.

На почеток