Свет

Над Белгородската област беа соборени 25 ракети Вампир

Масовен напад на Украина: Путин лансираше над 40 беспилотни летала, најтешко беше погодено клучното пристаниште

Руските сили за воздушна одбрана соборија 25 ракети „Вампир“ над регионот Белгород во текот на ноќта, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

Претходно, гувернерот на Белгородската област, Вјачеслав Гладков, изјави дека над Белгород и неговите предградија се активирани системи за противвоздушна одбрана.

Во гранатирањето е повредена една жена, пренесува Интерфакс.

Оштетени се прозорци и покриви на згради, како и неколку автомобили.

Белгород, град на западот на Русија, долж границата со Украина, во последните денови беше цел на интензивно украинско гранатирање.

На почеток