Свет

Најмалку 14 лица загинаа во бомбардирањето на станбената зграда, десетици се повредени

Израелските министри со барање, Палестинците да се иселат од Газа. САД: Тоа е палестинска земја

Најмалку 14 лица загинаа, а десетици се повредени во текот на ноќта кога воени авиони на израелската армија (ИДФ) нападнаа трикатна станбена зграда јужно од бегалскиот камп Нусејрат во централниот дел на Појасот Газа.

Авиони на ИД го бомбардираа западниот дел на градот Газа и бегалскиот камп Џабалија во северниот дел на Појасот Газа, јавува ВАФА.

Медицински извори од Појасот Газа наведуваат дека повеќе од 35.000 луѓе се убиени во Појасот Газа, а речиси 79.000 се повредени во војната на Израел против Хамас од 7 октомври минатата година.

На почеток