Свет

Руските сили го одбиле украинскиот напад над Крим: Соборени 10 балистички ракети

Руските воздухопловни сили одбија воздушен напад на Украина врз Севастопол, а руските системи за противвоздушна одбрана соборија 10 балистички ракети над Крим, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

„Синоќа, беа спречени голем број обиди на режимот во Киев да изврши терористички напади користејќи американски оперативно-тактички проектили ATACMS, француски наведувани бомби HAMMER, американски антирадарски ракети HARM, ракети од голем калибар и дронови од типот на авиони. на територијата на Руската Федерација“, се наведува во соопштението на руското Министерство за одбрана.

Додадено е дека силите за воздушна одбрана собориле 17 украински беспилотни летала и 2 гранати MLRS на небото над регионите Белгород, Брјанск и Курск, пренесува РИА Новости.

Гувернерот на Севастопол Михаил Развозаев изјави дека силите за воздушна одбрана собориле неколку украински проектили над водите во близина на градот и во областа на аеродромот Белбек.

Спасувачите од Севастопол го изгаснаа пожарот што започна по падот на ракетите во атарот на селото Пољушко, но немаше штета на цивилната инфраструктура.

Урнатини паднале и во реонот на улицата Федоровска, но нема жртви.

Според гувернерот на Белгород, Вјачеслав Гладков, за време на одбивањето на воздушен напад на Белгород во селото Дубовое, една приватна станбена зграда се запалила поради директен удар на граната.

Според гувернерот, во нападот се повредени две лица.

Руската агенција наведува дека е зачестено украинското гранатирање на централните и пограничните региони на Русија, но дека руските воздухопловни сили редовно ги одбиваат нападите.

На почеток