Свет

(Видео) Илјадници луѓе на плоштадот Шахид: Иран се збогува со претседателот

Во градот Табриз во иранската провинција Источен Азербејџан денеска почнаа тридневните погребни обреди по повод смртта на иранскиот претседател Ебрахим Раиси.

Иранската агенција ИРНА јавува дека голем број верници и ожалостени се собрале во Табриз на плоштадот Шахид. Би-би-си јавува дека во градот има илјадници луѓе.

Телото на Раиси ќе биде преместено во градот Ком, каде што се планирани понатамошни обреди во 16:30 часот по локално време, изјави извршниот потпретседател Мохсен Мансури, пренесе Би-Би-Си.

Во среда, кој во Иран е прогласен за ден на жалост и неработен ден, телото на поранешниот претседател ќе биде преместено во иранскиот главен град Техеран, каде што иранскиот врховен лидер Али Хамнеи ќе одржи собраниска молитва за Раиси и другите жртви во несреќата.

Во четврток, телото на Раиси ќе биде преместено во градот Бирџанд, главниот град на провинцијата Јужен Хорасан, а погребот ќе се одржи вечерта во градот Машад во храмот Имам Реза, родниот град на починатиот претседател.

https://x.com/upuknews1/status/1792809242782806357

На почеток