Свет

Норвешка е првата европска земја која објави дека ќе го уапси Нетанјаху

Само 15 отсто од Израелците сакаат Нетанјаху да остане премиер по војната

Норвешка е првата европска земја која објави дека ќе го уапси израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху доколку Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог по него.

Норвешкиот министер за надворешни работи Еспен Барт Ејде изјави дека Норвешка ќе мора да го уапси Нетанјаху доколку биде распишана потерница, пренесе Ал Џезира.

Ејде за норвешка ТВ 2 изјави дека, врз основа на меѓународното право, Норвешка е должна да го уапси Нетанјаху и лидерите на Хамас и дека тоа важи за сите земји во Европа, освен за Турција.

Обвинителот на МКС побара од судот во понеделникот да издаде налози за апсење на Нетанјаху и израелскиот министер за одбрана Јоав Галант, како и тројца функционери од палестинската милитантна група Хамас.

На почеток