Магазин

Ѓоковиќ посака само една желба за роденден

Ѓоковиќ: Менталната снага не дар од Бога, таа доаѓа со многу работа

Новак Ѓоковиќ денес полни 37 години. Овој роденден овој млад тенисер го прослави на врвот на АТП листата и како рекордер во речиси сите категории. Сепак, тој сепак имаше една неостварена желба.

Ѓоковиќ претходните години го прославуваше роденденот во Париз како дел од подготовките за Ролан Гарос, а овој пат тоа ќе го направи во Женева.

За се да биде уште полудо, „славјето“ ќе биде закажано на терените, бидејќи денес, во 18.00 часот, ќе се одигра натпреварот од второто коло на турнирот во Женева (серија 250).

Ѓоковиќ го прослави својот 37-ми роденден како рекордер по бројот на грен слем трофеи (24), по бројот на недели на врвот на АТП листата (426), како освојувач на 98 титули, како единствен носител на двојна „Златен Мастерс“, како најстар број 1 на сите времиња, како човек кој осум години заврши на врвот на АТП листата.

Сепак, она што е особено интересно е што Новак нема намера да застане.

„Интересно е што сè уште можам да се натпреварувам на врвно ниво и да бидам број еден во светот на речиси 37 години. Да бидам искрен, тоа не е нешто за што сонував, планирав или мислев дека ќе се случи. Но, сета работа и посветеност на спортот, на моето тело се исплати и можам да продолжам да играм“, изјави Ѓоковиќ.

Српскиот тенисер сега има само една желба – да и донесе на Србија олимписко злато. Тој и посвети цела година, па кулминацијата ќе биде во Париз.

„Секако, Олимписките игри се моја голема желба. Да ја претставуваш својата земја е голема чест и да се биде дел од најстарото спортско натпреварување, тоа не може да се спореди со ништо во мојата тениска кариера“, рече Ѓоковиќ.

На почеток