Свет

Силен земјотрес ја погоди Романија

Серија земјотреси во Турција: четири потреси во рок од еден час

Земјотрес со јачина од четири степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди Романија во областа Вранча, соопшти романскиот национален институт за истражување и развој за физика на земјата (INCDFP).

Земјотрес со умерен интензитет се случи во 11:53 часот на 64 километри источно од Брашов со епицентар на длабочина од 110 километри.

Засега нема информации за материјална штета или евентуални жртви во земјотресот.

На почеток