Свет

Ројтерс: Путин е подготвен да ја запре војната во Украина

Рускиот претседател Владимир Путин е подготвен да ја заврши војната во Украина со прекин на огнот што ќе ги признае сегашните линии на фронтот, изјавија четири руски извори за Ројтерс, додавајќи дека тој е подготвен да продолжи да се бори доколку Киев и Западот не одговорат, пренесува Ројтерс.

Тројца извори запознаени со дискусиите во кругот на Путин рекоа дека рускиот лидер изразил фрустрација пред мала група советници поради, како што смета, обидите на Западот да ги блокира разговорите.

„Путин може да се бори онолку долго колку што е потребно, но тој е и подготвен за прекин на огнот – замрзнување на војната“, рече еден од четирите извори, висок руски извор кој соработувал со Путин и има познавање за разговори на највисоко ниво во Кремљ. Тој, како и другите извори споменати во оваа приказна, зборуваше под услов да остане анонимен поради чувствителноста на темата.

За овој извештај, Ројтерс разговараше со вкупно пет луѓе кои работат или работеле со Путин на високи нивоа во политичкиот и деловниот свет. Петтиот извор не го коментираше замрзнувањето на војната на сегашните линии на фронтот.

Портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, како одговор на барањето за коментар, рече дека шефот на Кремљ постојано јасно ставил до знаење дека Русија е отворена за дијалог за да ги постигне своите цели, велејќи дека земјата не сака „вечна војна“. Украинските министерства за надворешни работи и одбрана не одговорија на прашањата.

На почеток