Свет

Израелската армија ги пронајде телата на тројца мажи киднапирани од Хамас

Потресни сведоштва на раселените жители на Газа: Живееме во кошмар

Израелската армија (ИДФ) денеска соопшти дека пронашла тела на три лица кои биле киднапирани и убиени откако биле киднапирани од борците на милитантната група Хамас на 7 октомври минатата година, кога го нападнаа јужниот дел на Израел.

Телата на Орион Хернандез Раду (30), Ханан Јаблонка (42) и Мајкл Нисенбаум (59) се пронајдени со помош на „веродостојни информации“ откриени за време на војната, соопшти ИД, пренесува Тајмс оф Израел.

Овие три лица беа киднапирани од борците на Хамас на југот на Израел во Кибуц Мефалсим, на истата локација каде што киднапираа и убија уште четворица заложници чии тела беа пронајдени минатата недела во тунел во бегалскиот камп Џабалија на северот од Појасот Газа. .

ИД додаде дека телата биле пронајдени во заедничка операција со израелската разузнавачка служба Шин Бет, а семејствата на жртвите биле известени откако нивниот идентитет бил потврден во форензичкиот институт Абу Кабир во текот на ноќта.

На 17 мај, ИД пронајде тела на тројца заложници во Појасот Газа, а израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потоа вети дека ќе ги врати сите заложници „живи или мртви“.

На почеток