Скопје

Возење без возачка и појас, минување на црвено, казни за 100 возачи во Скопје

339 санкции за брзо возење

Секторот за внатрешни работи Скопје информира дека во текот на вчерашниот ден (26.05.2024) продолжи со контролите во областа на сообраќајот.
На територија на град Скопје изречени се вкупно 100 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 23 санкции, седум санкции за користење мобилен телефон при возење, пет мерки за минување на затворен сигнал – црвено светло, осум санкции за некористење на сигурносен појас, 22 мерки за прекшоци што ги чинат возачи на моторцикли.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

На почеток