Свет

Русија нападната: Украинската воена разузнавачка служба извршила напа врз воен радар

Украина соопшти дека соборила 20 руски беспилотни летала, а Русија 33 украински

Беспилотно летало со долг дострел управувано од украинската воена разузнавачка служба (ХУР) изврши напад врз воениот радар за рано предупредување на балистичката ракета Воронеж М лоциран во градот Орск во руската област Оренбург.

Ова утрово за Киев Индипендент го потврдил извор од ХУР, а нападот бил извршен вчера.

Се наведува дека ова е првпат од почетокот на целосната руска инвазија на соседната земја Украина да нападне објекти во Орск.

Изворот на Киев Индипендент изјави дека градот се наоѓа на 1.800 километри од местото каде што беше лансиран дронот.

Се наведува дека со ова е срушен рекордот во опсегот на напади од украински беспилотни летала на територијата на Русија.

Руските медиуми вчера објавија дека дронот паднал во Новоорск, предградие на Орск, а целта му бил воен објект.

Се наведува дека нема извештаи за штети или жртви во нападот.

Извор од воената разузнавачка служба на Украина изјави за Киев Индипендент дека се уште се работи на разјаснување на последиците од нападот.

На 23 мај, оперативците на ХУР, наводно, погодиле друг руски радар во Воронеж лоциран во селото Глубокии во Краснодарската територија.

Според извор на киевските медиуми, нападот предизвикал пожар на радарот.

На почеток