Свет

Уапсен малолетник бидејќи го претепал братот на потпретседателот на Владата на БиХ: Осомничен за тешко убиство, се бара и соучесникот

Идентификувани се двајца малолетници кои се осомничени дека го претепале Ѓорѓе Мијатовиќ, братот на Војин Мијатовиќ, министер во Владата на Босна и Херцеговина, во паркот на Вождовац, а еден од осомничените (16) е уапсен.

Како што дознаваме, малолетниот осомничен се товари за тешко убиство и ќе биде изведен на распит во Вишото јавно обвинителство во Белград, пишува Блиц.

Како што беше потврдено, малолетници се осомничени дека со неколку удари во главата го удриле Мијатовиќ, кој почина неколку часа подоцна.

Интензивно се трага по второосомничениот.

На почеток