Свет

САД не веруваат дека Израел започнал целосна инвазија на Рафах

Израел силно ја напаѓа централна Газа, семејствата кои се засолниле таму повторно бегаат

Соединетите Држави сè уште не веруваат дека Израел започнал целосна инвазија на Рафах во јужниот дел на Газа, изјави портпаролот на Белата куќа Џон Кирби.

Тој го објави ова неколку часа откако израелските сили стигнаа до центарот на градот и наводно зазеле стратешки важен рид кој гледа на блиската граница со Египет, пишува Би-Би-Си.

Американскиот претседател Џо Бајден овој месец изјави дека ќе ја ограничи испораката на оружје за Израел доколку тој влезе во „населените области“ на Рафах, каде што се евакуирани стотици илјади цивили.

Портпаролот одговараше на прашањата за израелскиот напад и пожар во кој загинаа најмалку 45 Палестинци, вклучувајќи жени, деца и стари лица, во кампот за раселени лица во неделата.

Израел соопшти дека цели на нападот биле двајца високи функционери на Хамас и дека пожарот можеби бил предизвикан од експлозија во блиско складиште за оружје на Хамас.

Кирби ги опиша сцените по нападот како „срцепарателни“ и „ужасни“. „Не треба да се изгубат невини животи поради овој конфликт“, додаде тој.

Американскиот Стејт департмент соопшти дека внимателно следи дали израелската војска ќе спроведе брза и темелна истрага за нападот.

Запрашан од Би-Би-Си дали претходните такви истраги доведоа до тоа некој да одговара, портпаролот на Стејт департментот Метју Милер одби да именува конкретни случаи. „Не можете да донесете заклучок за резултатите од овие истраги среде конфликтот“, рече тој.

На прашањето дали нападот ги прекрши ограничувањата што претходно ги постави претседателот Џо Бајден, портпаролот на Белата куќа рече дека „нема промени во политиката за разговор“.

„Не поддржуваме, нема да поддржиме голема копнена операција во Рафах. Претседателот рече дека ако тоа се случи, можеби ќе треба да донесе различни одлуки во однос на поддршката. Не видовме дека тоа се случи во овој момент. не сум ги видел како влегуваат во Рафа со голем број војници, во колони и формации во некаков координиран маневар против повеќе цели“.

Израел претходно предупреди дека нема да може да постигне победа во својата седуммесечна војна против Хамас во Газа без да го заземе Рафах и ги игнорираше предупредувањата за катастрофални хуманитарни последици.

На 6 мај, израелските одбранбени сили (ИДФ) првпат започнаа, како што ги нарекоа, „целни“ копнени операции против борците на Хамас и инфраструктурата источно од Рафах.

Оттогаш, тенковите и војниците постепено се туркаа во изградените источни и централни области додека исто така се движеа на север по должината на 13-километарската граница со Египет.

Во изјавата за Си-Ен-Ен на 8 мај, американскиот претседател Џо Бајден рече дека јасно му кажал на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека доколку ИД влезе во Рафах, „Америка повеќе нема да ги снабдува со оружје“.

Тој рече дека не ја прекинал испораката на оружје во тоа време бидејќи Израел сè уште не „влегол во населените области“ во Рафах и неговите операции биле „точно на границата“.

Израелската војска во вторникот ги негираше информациите дека нејзините тенковски гранати погодиле друг шаторски камп во Ал-Маваси, на брегот западно од Рафах, во кој локалните власти соопштија дека загинале најмалку 21 лице. Снимките од инцидентот објавени на социјалните мрежи и анализирани од BBC Verify покажуваат повеќе луѓе со сериозни повреди.

Најмалку 36.090 луѓе се убиени во Газа од одговорот на Израел на нападот на Хамас на 7 октомври, соопшти Министерството за здравство на Хамас.

На почеток