Свет

Чешка ја спасува Украина во најтешките моменти

Иницијативаа на Чешка за забрзување на испораката на муниција во Украина собра 1,6 милијарди евра, а првите испораки треба да започнат за неколку дена, изјави чешкиот премиер Петр Фиала. Домаќин на украинскиот премиер Денис Шмихал и водачите на некои сојузници на Европската унија во Прага, Фиала пред нивниот состанок рече дека првите испораки од иницијативата, која се испорачува надвор од ЕУ, ќе се случат во јуни.

„Првите десетици илјади муниција од 155 милиметри ќе бидат испорачани во јуни“, рече Фиала. „Украина може да ја очекува првата испорака во наредните денови.

Украина апелираше до западните сојузници да ја засилат воената помош за да помогнат во одбивањето на руските сили. Чесите, преку тим од владини претставници и приватни компании, работеа на набавка на муниција од целиот свет. Фиала рече дека досега собраните пари доаѓаат од 15 членки на ЕУ и НАТО, без да даде детали.

Во заедничкото соопштение објавено по средбата се вели дека со сегашното финансирање „се очекува да се обезбеди донација од половина милион парчиња артилериска муниција пред крајот на годината“. Оттаму додаваат дека ќе ја продолжат иницијативата се додека е потребно.

На разговорите во Прага учествуваа холандскиот премиер Марк Руте, данскиот премиер Мете Фредериксен, латвискиот премиер Евика Силина и полскиот претседател Анджеј Дуда.

Неколку земји ветија дека ќе ја поддржат оваа иницијатива во последниве месеци. Во април, Германија рече дека ќе ја поддржи Украина со 180.000 гранати како придонес во чешкиот план, по цена од 576 милиони евра. Потребна ни е муниција на првите линии што е можно поскоро“, рече Шмихал.

„Друга област на дискусија денес е снабдување на Украина со системи за противвоздушна одбрана за обезбедување на небото. Ни требаат минимум седум системи Патриот и модерни борбени авиони што е можно поскоро“, додаде тој.

Белгија ќе се заложи за снабдување на Украина со триесет борбени авиони Ф-16, а првите испораки се планирани за оваа година, објави новинската агенција Белга, повикувајќи се на министерот за одбрана Хаџа Лахбиб.

Белгискиот премиер Александар Де Кро постави услов за испорака, имено авионот да може да се користи само на украинска територија.

„Сè што е опфатено со овој договор е многу јасно: тоа е за употреба на украинските одбранбени сили на територијата на Украина“, рече Де Кро за време на прес-конференција. Де Кро ова го изјави како одговор на новинарско прашање дали Украина ќе може да користи белгиски авиони Ф-16 за соборување руски авиони во рускиот воздушен простор.

Не е јасно дали белгиската политика дозволува авионите да се користат на окупирана украинска територија за која Русија тврди дека ја анектирала, како што е полуостровот Крим.

На почеток