Свет

Познато е како се случила несреќата кај Младеновац

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила околу 5 часот и 25 минути на наплатната рампа Мали Пожаревац кај Младеновац. Во оваа прилика, соопшти СП „Ласта“, чиј автобус учествувал во несреќата.

„Според информациите со кои располагаме, сообраќајната несреќа се случила кога патничко возило кое се движело во правец Белград-Младеновац преминало на спротивната лента и удрило во нашето возило. Во таа прилика возачот на патничкото возило починал на самото место, а според информациите од местото на настанот и дадени од Министерството за здравство, повредени се повеќе од 30 патници, од кои четворица се здобиле со тешки телесни повреди.”, се наведува во соопштението.

СП „Ласта АД Београд“ изразува сочувство до семејството на починатиот возач на патничко возило.

„На сите повредени патници од автобусот им посакуваме брзо закрепнување, напоменувајќи дека нашата компанија е подготвена да им пружи секаква неопходна помош во рамките на своите можности на патниците од споменатиот автобус. За секоја дополнителна информација поврзана навремено ќе ја информираме јавноста.“, додаваат оттаму.

На почеток