Свет

(Видео) Пукање во ресторан: Неколку лица повредени, меѓу кои и едно дете

Страшно пукање остави тројца возрасни повредени и едно дете во болница во Далстон.

Полицајците биле повикани синоќа околу 21.20 часот по дојава за пукање во близина на ресторанот Евин на улицата Кингсленд Хај.

Очевидци велат дека се работи за мотоцикл кој минувал и пукал во правец на ресторанот, а потоа со голема брзина излетал од патот. Брза помош излегла на местото на настанот каде биле пронајдени тројца возрасни и едно дете со прострелни рани.

Состојбата на возрасните е непозната.

Сите тие биле пренесени во центар за траума, во болница во источен Лондон, каде детето е во критична состојба.

Очевидец, кој во моментот на пукањето бил во ресторанот Евин, за Хакни Газет изјавил дека пред инцидентот било „позафатено од вообичаено“.

„Имаше голема група одзади на вечера. Не можев да ја добијам мојата вообичаена маса, па се приближив до предниот прозорец. Голема група плати и си замина, а набргу потоа имаше силни удари – кои очигледно беа истрели од огнено оружје. рече очевидецот.

Тој рече дека сите биле на подот и под масите и додаде дека е „хаос“.

Присуствуваа полицајци, вклучително и специјалисти за огнено оружје, и лондонската служба за брза помош.

Полициски службеници работат на утврдување на околностите за овој инцидент.

Во овој момент никој не е уапсен.

Заменик-помошникот комесар Мет Вард рече: „Знаеме дека луѓето во Лондон ќе бидат шокирани од она што се случи вечерва. Нашите мисли се насочени кон сите засегнати. Брзите истраги се во тек и ќе ажурираме штом можеме. Ако некој има каква било информација.”

https://x.com/TRobinsonNewEra/status/1795977537333465511

На почеток