Свет

(Видео) Масовен руски ракетен напад врз Украина, пристигна снимка. Дали е одмазда за одлуката на Америка?

Синоќа, Русија го изврши еден од најголемите воздушни напади врз Украина во последно време. Како што пренесуваат украинските медиуми повикувајќи се на извори во украинската армија, насилниот напад бил насочен кон критичната украинска инфраструктура во неколку региони.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави снимка од последиците од нападот и го повика Западот итно да испорача системи за противвоздушна одбрана, меѓу кои особено ги нагласи американските ракети Патриот.

„Единствениот начин да се запре овој терор и да се спречи тој да стане нормален е веднаш да се започне со преземање ефективни одлуки. Украинското небо мора да биде целосно заштитено, за лудите во Кремљ да сфатат дека нивната Теророт е бескорисен“, изјави Зеленски.

Украинските воздухопловни сили објавија дека нивната противвоздушна одбрана соборила дури 81 руски воздушни цели, и тоа:

30 крстосувачки ракети Kh-101 и Kh-555
4 крстосувачки ракети Калибр
Една крстосувачка ракета Искандер-К
46 борбени дронови од иранско производство од типовите Шахед 161 и Шахед 136.

На почеток