Свет

Украина со нови удари на Русија

За 27 месеци напади со ракети, крстосувачки ракети и експлозивни беспилотни летала, Украина потопи или сериозно оштети повеќе од десетина големи воени бродови на руската Црноморска флота, третина од флотата. Загрижени за загубата на остатокот од флотата, командантите на руската морнарица им наредија на преостанатите бродови да се повлечат и да се преселат од пристаништата на Крим окупиран од Русија во наводно побезбедни пристаништа во јужна Русија.

Сепак, Русите оставија потенцијално десетици помали миночистачи, десантни и патролни чамци на Крим за секојдневни операции околу Крим. Затоа, Украинците се фокусираа на овие помали бродови и ги исчистија од окупираните води, пишува Форбс.

Во четвртокот рано наутро, поморските ударни сили на Украинската разузнавачка служба Група 13 ги насочија своите беспилотни бродови Magura V5, секој долг околу 5 метри и натоварен со стотици килограми експлозив, кон заливот Вузка во западниот дел на Крим.

Бродовите со беспилотни летала погодија четири патролни чамци KS-701 кои припаѓаат на руската Федерална служба за безбедност или ФСБ. Два брода потонаа, според украинските разузнавачи. Други два се оштетени.

На почеток